Wanda Rutkiewicz zawsze przełamywała granice. Wielka himalaistka na szczycie Googla
16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz, jako pierwszy polski obywatel, trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, zdobyła Mount Everest. W 41 rocznicę tego wydarzenia Google w wyjątkowy sposób uhonorował Polkę.
2019-10-16, 12:11
- 16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz, zdobyła najwyższy szczyt Ziemi – Czomolungmę, bardziej znany pod nazwą Mount Everest (8848 m n.p.m.)
- Rutkiewicz zdobyła w sumie osiem z czternastu ośmiotysięczników. Wśród nich również uważany za najbardziej niebezpieczny - K2
- Niestety nie udało jej się powrócić z ostatniej wyprawy. Zginęła w maju 1992 roku podczas wejścia na Kanczendzongę (8598 m n.p.m.) - najwyższy szczyt w Indiach. Okoliczności jej śmierci wciąż owiane są tajemnicą
- Rutkiewicz jest najbardziej znaną na świecie polską himalaistką
Posłuchaj archiwalnych wypowiedzi Wandy Rutkiewicz.
Grafika przedstawiająca Polkę pojawia się w Google Doodle - to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, w tym miejscu odnotowywane są święta, wyjątkowe wydarzenia, czy osiągnięcia. Google uznało, że specjalna grafika należy się Polce, podkreślono, jak ważnym wydarzeniem było jej osiągnięcie i z okazji 41. rocznicy zdobycia przez Rutkiewicz Everestu uhonorowano himalaistkę.
A wejście Rutkiewicz na szczyt najwyżej góry Ziemi do takich wydarzeń należało. Był to sportowy sukces, sukces kobiety, w zdominowanej przez mężczyzn dyscyplinie, ale był to też wyczyn, który miał wymiar społeczny. - Nagle do świadomości ludzi dotarła wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. - Może dodałam ducha tym, którym go brakowało - komentowała swój sukces Wanda Rutkiewicz.
Powiązany Artykuł
GÓRY - SERWIS SPECJALNY
Polka była uczestniczką międzynarodowej wyprawy niemiecko-francuskiej kierowanej przez dr. Karla Herrligkoffera. Atak z bazy rozpoczęła wraz z trzema himalaistami 9 października. Wierzchołek zdobyła po 6 godzinach i 15 minutach wspinaczki z obozu IV położonego na Przełęczy Południowej. Ostatnie 50 metrów pokonała bez tlenu.
REKLAMA
Po powrocie do kraju himalaistka opowiadała o olbrzymim wysiłku.
- Podchodząc do szczytu, ostatnie 50 metrów szłam bez tlenu, dlatego, że zalodził mi się wlot do maski. Musiałam ją zdjąć i ostatnie metry przeszłam, oddychając powietrzem z zewnątrz. Na tych ostatnich metrach jest się w takim stanie euforii, że szłam do szczytu w tym samym tempie bez tlenu, jak z tlenem - opowiadała himalaistka.
Wanda Rutkiewicz była jednak zaciętą kobietą. Lubiła wyzwania. - Wanda miała też trudny charakter, ale tylko tacy ludzie mogą osiągać w życiu wielkie cele. Ona parła ciągle do przodu. Była uparta, a przy tym bardzo kobieca - mówił o Polce Krzysztof Wielicki, legenda himalaizmu.
Wanda Rutkiewicz na swoim koncie miała wiele spektakularnych sukcesów. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: oprócz Mount Everestu, Nangę Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju oraz Annapurnę - wejście na ten szczyt wywołało zresztą duże zamieszanie i nie po raz pierwszy do akcji wkroczyli koledzy Wandy.
REKLAMA
O trudnościach z jakimi zmagała się Polka więcej w tekście >>> "Baby" nie potrafią się wspinać? Wanda Rutkiewicz wchodząc na Mount Everest zirytowała kolegów po fachu
Aneta Hołówek, PolskieRadio24.pl
REKLAMA